Nasze porady
Uciążliwe chwasty, choroby i szkodniki ‒ to zmora wielu działek i przydomowych ogrodów, będących ozdobą naszego wymarzonego domu. Mimo, że natura z reguły rządzi się swoimi prawami i sama radzi sobie z wieloma problemami, czasem warto ją w tej walce wspomóc. Niniejszy poradnik, przedstawia wybrane problemy oraz środki do ich zwalczania.
Mrówka

Mrówka

Mrówki są niewielkimi owadami, które żyją w zorganizowanych społecznościach nazywanych koloniami. Każda kolonia mrówek składa się z tysięcy, a nawet milionów osobników, które współpracują w celu zapewnienia przetrwania i sukcesu kolonii jako całości. Życie mrówek jest dobrze zorganizowane i oparte na podziale pracy oraz skomplikowanych systemach komunikacji. Każda kolonia mrówek ma swoje gniazdo, które stanowi centralną bazę działań. Gniazdo jest najczęściej ukryte pod ziemią lub w innych chroniących je miejscach, takich jak drewno, kamienie czy szczeliny skalne. Wewnątrz gniazda mrówki wykazują wyjątkową organizację. Są podzielone na różne grupy, z różnymi zadaniami do wykonania. Mrówki komunikują się ze sobą za pomocą feromonów, czyli substancji chemicznych, które wytwarzają i odczuwają. Feromony pełnią różne funkcje, takie jak oznaczanie szlaków po których poruszają się mrówki w celu znalezienia pożywienia, informowanie o zagrożeniach czy sygnalizowanie potrzeby wsparcia innych członków kolonii.

Mrówki mogą wyrządzać różnego rodzaju szkody w zależności od gatunku i kontekstu. Do kilku potencjalnych szkód, jakie mogą powodować mrówki są: m.in. szkody w roślinach uprawnych, gdzie żerując w uprawach pomagają rozprzestrzeniać się szkodnikom, takim jak np. mszyce, ale zdecydowanie bardziej istotnym niebezpieczeństwem powodowanym przez mrówki są ukąszenia ludzi lub zwierząt, które mogą prowadzić nawet do bolesnych reakcji alergicznych. 
 

Sprawdź produkty do walki z mrówkami