Nasze porady
Uciążliwe chwasty, choroby i szkodniki ‒ to zmora wielu działek i przydomowych ogrodów, będących ozdobą naszego wymarzonego domu. Mimo, że natura z reguły rządzi się swoimi prawami i sama radzi sobie z wieloma problemami, czasem warto ją w tej walce wspomóc. Niniejszy poradnik, przedstawia wybrane problemy oraz środki do ich zwalczania.
Ślimak

Ślimak

Ślimaki nagie są powszechnie znane jako szkodniki ogrodowe, które mogą wyrządzić naprawdę wiele szkód w Twoim ogrodzie. Intensywność żerowania ślimaków jest silnie uzależniona od warunków atmosferycznych. Są one szczególnie aktywne w okresach wysokiej wilgotności i niższych temperaturach powietrza, zazwyczaj między 10°C a 20°C. Oznacza to, że w takich warunkach ślimaki są bardziej aktywne i bardziej podatne na żerowanie. Żerowanie ślimaków jest również związane z dostępnością pokarmu i warunkami siedliskowymi. Są one szczególnie skłonne do żerowania na uprawach takich jak rośliny jagodowe, zioła, warzywa i rośliny ozdobne - żerują na różnych częściach roślin, takich jak młode liście, pędy, korzenie i kwiatostany. Żerowanie ślimaków pozostawia charakterystyczne ślady. Można je dostrzec poprzez nieregularnie wygryzione otwory w liściach, dziury w owocach i korzeniach warzyw oraz błyszczący ślad zaschniętego śluzu na glebie, który pozostaje za nimi w trakcie żerowania.

Populacje ślimaków w Twoim ogrodzie, może wspomóc stworzenie przyjaznego środowiska dla - żab, ptaków, jeży, które chętnie polują na tego szkodnika. Jeśli naturalne metody okażą się nieskuteczne, rozważyć należy zastosowanie środków ochrony roślin lub inne produkty, pomocne w walce z ślimakami.
 

Sprawdź produkty do walki z ślimakami